Віктор Мацикур: «Не помічати позитивну динаміку в розвитку спорту в області можуть або недалекі люди, або противники сучасних підходів та реформ у країні»

Колегія, під час якої підбивали підсумки зимових Олімпійських та Паралімпійських Ігор, а також розглядали питання функціонування дитячо-юнацьких спортивних шкіл в країні, відбулась у Міністерстві молоді та спорту України. Основним доповідачем на зібранні був директор Департаменту олімпійських видів спорту Роман Вірастюк, а співдоповідачем – начальник управління фізичної культури та спорту Тернопільської ОДА Віктор Мацикур. Про обговорені під час колегії реформи у спортивній галузі, зокрема, на прикладі Тернопільщини, йшлося в інтерв’ю Віктора Мацикура з кореспондентом газети «Свобода» Зоряною Деркач. - Найперше розповім невеличку передісторію цього питання. Ми працюємо згідно «Закону про фізичну культуру та спорт», який було прийнято в 1992 році. Тому система спорту досі працює в Україні, як і в радянські часи. На Тернопільщині функціонує загалом 30 спортивних шкіл, частина із них в районах, решта – в містах. Завдяки таким позашкільним навчальним закладам ми маємо можливість відбирати кращих юних спортсменів, котрі надалі виборюватимуть медалі на різноманітних світових змаганнях, спочатку представляючи місто та область, а згодом – і країну. Тож, якщо талановита дитина – вихованець ДЮСШ – виконує норматив кандидата у майстри спорту чи майстра спорту, то має змогу перейти у ШВСМ (школу вищої спортивної майстерності. Там зібрані наші місцеві спортсмени, можна сказати, спортивна еліта області. Отже ця система відбору талановитих дітей, коли тренер спільно з вчителем фізкультури виокремлював обдарованих та мотивованих дітей, аби ті тренувались у обраному виді спорту в позаурочний час, – працює й понині. До речі, заняття у ДЮСШ, як і раніше, повністю безкоштовні.

З прийняттям Незалежності України та зміною політичної моделі у державі стала іншою й економічна. Відтак, деякі ДЮШС змінили форму власності, що в подальшому призвело до певних труднощів.

- У нас є чотири спортивні товариства: «Колос», «Спартак», «Динамо» і «Україна», – розповідає Віктор Степанович. – Це звичайні громадські організації, які займаються фізкультурно-спортивною діяльністю. Саме вони є засновниками та власниками кількох спортивних шкіл в області. Ці їхні школи завжди фінансувалися із Державного фонду соціального страхування, а не з місцевих коштів. В 2014 році фонд реформувався і тому припинив фінансування. Тоді у нас виникла неабияка проблема: де взяти кошти на спортивні школи, що належать спортивним товариствам і згідно закону є приватними установами? А це потребувало додаткових 2,5 мільйона гривень. Тож потрібно було приймати негайні антикризові рішення та оптимізувати ці навчальні заклади.

У 2015 році ми принципово вирішили залишити у закладах тих дітей, котрі справді плідно займаються і мають перспективи у спорті, і тих тренерів, хто сумлінно виконує свою роботу. Для цього ми запропонували власникам – товариствам – скоротити тренерів, котрі працювали в ДЮШС за сумісництвом. Адже, якщо тренер працював у ДЮШС на півставки, то основна його робота була, як правило, вчителем фізкультури у школі. Можна тільки уявити собі мотивацію до проведення якісних тренувань у сумісника, який проводив їх у спортивній школі після п’яти, а то й усіх семи уроків у ЗОШ, отримуючи за це приблизно півтори тисячі гривень на місяць. Тому часто сумісники не дуже ефективно виконували свою роботу. Доходило до того, що вони писали списки дітей, які насправді не займалися. Однак тренери при цьому отримували заробітну плату. Але коли справа доходила до змагань, то виставити потрібну кількість дітей для них було справою нереальною, та й рівень, який ті показували, був, м’яко кажучи, низький. Звісно, є і винятки, але вони лише підтверджують правило. Тож, за рахунок цієї оптимізації нам вдалося дещо скоротити видатки. У 2015 році нам було дещо легше, адже тоді ще отримували субвенцію від держави.

У 2016 році такої допомоги уже не було, тож довелося скоротити й мережу шкіл. Однак, хочу наголосити, що ми скоротили не кількість тренерів і дітей, які прагнули і надалі прагнуть займатися, а кількість бюджетних установ зі своїми виконавчими апаратами, на які щорічно скеровували немалі кошти. Більше скажу, за 2015-2016 роки ми не втратили жодного тренера, котрий працював на повну ставку, зокрема, було 256 штатних тренерів і стільки ж залишилось досі. Щодо дітей, то їх кількість скоротилася, це об’єктивно. «Відсіялися» ті, хто у школі рахувався тільки «на папері», а залишилися ті, котрі працювали і працюють по нині. Плюс – в країні депопуляція, скорочується народжуваність, від 1991 року кількість школярів в Україні зменшилась з восьми мільйонів до чотирьох.

Певна річ, після такої оптимізації залишилося чимало невдоволених. Найперше – це директори, завучі, котрі працювали у тих школах, звикли займати керівні посади і не хотіли приймати змін. Однак, і тут ми пішли назустріч. Адже не хотіли втрачати прекрасних фахівців і запропонували їм ті чи інші альтернативи. Тож сьогодні вони працюють – хто на посаді тренера, хто на адміністративній посаді у нових спортивних школах. Задоволені переходом у нові комунальні школи 99 відсотків тренерів, а один відсоток незадоволених – це ті, хто мав змогу раніше тихо класти дитячі гроші в кишеню на змаганнях.

Таким чином ми позбулися посередників між громадою, що фінансує фізкультурно-спортивні послуги, і людьми, котрі їх надають. Так, за 2016-2017 роки нам вдалося оптимізувати видатки, структуру та мережу ДЮСШ в області. Ми бачимо, що йдемо правильним шляхом, адже результати покращились, зросла кількість медалей, виконаних розрядів, ми аналізуємо спільно з міністерством всі кількісні та якісні показники, відслідковуємо динаміку рейтингів. Наприклад, обласна ДЮСШ із зимових видів спорту стала першою в Україні серед всіх спортивних шкіл за рейтингом, була нагороджена Міністерством молоді та спорту і відзначена в нашій області. Та й кошти, що надходять сьогодні із обласного бюджету, використовуємо цілеспрямовано і тільки на покращання умов наших юних спортсменів. Звісно, дається взнаки десятиліттями залишкове фінансування спорту, ще і досі ми маємо недостатнє фінансування, однак є динаміка до його збільшення.

Розповів Віктор Мацикур і про те, як дитина може потрапити у ДЮШС та чи повинні батьки сплачувати кошти за тренування.

- Найперше – наші тренери дуже часто відвідують різноманітні школи, перебувають на змаганнях чи просто на уроках фізкультури, самотужки відбирають талановитих дітей. Разом із тим, і самі батьки у будь-який момент можуть привести своїх дітей у ДЮСШ, де можна спробувати свої сили у тому чи іншому виді спорту. За це платити не потрібно. За що потрібно платити? При потребі, якщо дитина хоче користуватися більш сучасним інвентарем, спортивною екіпіровкою тощо, батьки можуть самотужки це придбати. Держава, на жаль, поки не в змозі забезпечити усім необхідним, хоча у цьому році нам вперше за всі роки Незалежності України вдалось отримати з бюджету майже два мільйони гривень саме на закупівлю сучасного спортивного інвентаря та транспорту для спортсменів.

Начальник управління окремо зупинився на тому, що таки вдалося зробити для розвитку спорту в області, якими інфраструктурними здобутками можна уже пишатися.

- В 2016 році в Борщівському районі збудували майданчик зі штучним покриттям в загальноосвітній школі. У Теребовлі на міському стадіоні облаштовано три майданчики зі штучним покриттям, тенісний корт, оновлено газон поля. У Тернополі в парках імені Тараса Шевченка, «Національного відродження», «Топільче», на бульварі Куліша, вулицях Бережанській, Дружби запрацювали комплекси силових тренажерів.

У 2017 році в обласному центрі відремонтували чашу басейну КДЮСШ №1, гімнастичний та фехтувальні зали КДЮСШ №2, два спортивних зали КДЮСШ з греко-римської боротьби, замінили трав’яне покриття футбольного поля міського стадіону. Окрім цього, завершені ремонтні роботи нового адміністративного приміщення КДЮСШ з футболу та інших ігрових видів спорту. Повністю реконструйовано картингову трасу у парку «Топільче».

Впродовж року продовжувався капітальний ремонт спортивних залів дитячо-юнацької спортивної школи в Підволочиському районі. Збудований новий спортивний зал в ДЮСШ у Чортківському районі. У Козівському районі завершився етап капітальної реконструкції басейну, відкриття якого відбулось в січні 2017 року. Відкрито сім ігрових майданчиків зі штучною травою, три із нестандартним тренажерним обладнанням, два тенісних корти. Відкрили спортивні зали на підприємстві «Ватра-Шредер» та ЗОШ І-ІІІ ступенів смт. Козова. В цьому році завершиться будівництво критого спортивного залу Збаразької ДЮСШ з універсальним ігровим полем та трибунами. І це далеко не повний перелік зробленого за останні два роки.

До слова, на 2018-2019 роках запланували повну модернізацію басейну ДЮСШ №1, капітальні ремонти полів ДЮСШ з футболу та інших ігрових видів спорту, реконструкцію спортивної бази з водних видів спорту, будівництво «Водної арени «Тернопіль», спортивного комплексу для лижного фристайлу, футбольного поля з біговими доріжками та бейсбольним полем у Кременці, футбольного поля, волейбольного та баскетбольного полів у Теребовлі, капітальний ремонт бігових доріжок та легкоатлетичного ядра міського стадіону, будівництво сучасного спортивного комплексу на 2500 глядацьких місць у Тернополі. Тому не помічати позитивну динаміку в розвитку спорту в області, створенні кращих умов для спортсменів, появі нових спортивних сучасних споруд, які доступні для всіх мешканців області можуть або недалекі люди, або противники сучасних підходів та реформ у країні.

Розмовляла Зоряна Деркач, газета «Свобода»

 

Ми на Facebook

Актуальне
НАКАЗ про затвердження норм витрат на проіведення спортивних змагань та навчально-тренувальних зборів на 2017 рік.
НАКАЗ про затвердження норм витрат на проіведення спортивних змагань та навчально-тренувальних зборів на 2017 рік. ...Читати повністю

Звіт з фізичної культури і спорту. Форма № 2-ФК (річна). 2016 рік
Звіт з фізичної культури і спорту. Форма № 2-ФК (річна). 2016 рік Звіт з фізичної культури і спорту. Форма № 2-ФК (регіони) Звіт ...Читати повністю

ПОСТАНОВА від 30 березня 2016 р. № 248
ПОСТАНОВА Про внесення змін до Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу від 30 березня 2016 р. № 248 ...Читати повністю

Роз’яснення Мінмолодьспорту щодо фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл
Лист Міністерства молоді та спорту України про фінінсування дитячо-юнацьких спортивних шкіл Лист Міністерства молоді ...Читати повністю

Проект Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників сфери фізичної культури і спорту
Проект Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників сфери фізичної культури і спорту ...Читати повністю

Наказ Міністерства молоді та спорту України, Міністерства освіти і науки від 07.07.2014 №2212/798
Наказ Міністерства молоді та спорту України, Міністерства освіти і науки "Про затвердження форм Свідоцтва про закінчення ...Читати повністю

Навчальні програми з видів спорту
Навчальні програми з видів спорту ...Читати повністю

Наказ № 30.07.2013 № 37
НАКАЗ Про затвердження Типових штатних нормативів дитячо-юнацьких спортивних шкіл ...Читати повністю

Анонси
No articles to show