Кілька слів про шкоду куріння і порад, як кинути палити
Основною згубною речовиною тютюну є нікотин. Він настільки ж токсичний, як синильна кислота, згубно діє на нервову систему, викликає нудоту, збліднення шкіри, сонливість, спричиняє появу відчуття страху, головний біль, шум у вухах, підвищення пульсу тощо.
Однією з причин виникнення раку у курців є наявність у сигаретному диму радіоактивного полонію. У більшості встановлених випадків раку легень 90% припадає саме на частку курців. Ймовірність інфаркту для тих, хто курить, у два рази більша, ніж у тих, що не не має такої звички.
Нікотин спричиняє ураження судин ніг та звуження перерізу артерій, порушення живлення тканин та їх відмирання (гангрена). Паління сприяє звуженню кровоносних судин, порушенню кровопостачання внутрішніх органів, негативно впливає на печінку. У тих, хто палить, виразкова хвороба шлунка зустрічається у 2-3 рази частіше, ніж у тих, кого не приваблює куріння. У чоловіків і жінок, які постійно палять, виникає згасання статевої функції.
Як кинути палити?
1. Потрібно чітко визначити для себе причину, яка змусила прийняти таке рішення (зміцнення та збереження здоров’я, покращення працездатності,заняття спортом).
2. Проаналізуйте свою звичку (визначте ситуації, в яких частіше хапаєтесь за цигарку, намагайтесь розібратись, з чим це пов’язано, – з негативними емоціями, бажанням покращити працездатність).
3. Відпрацюйте тактику поведінки. Поступово скорочуйте кількість цигарок, які ви викурюєте за день. Визначте, від якої з них відмовитись найважче.
4. Спробуйте обходитись без цигарок добу, дві, три. Щоб побороти бажання палити, збільшіть перебування на свіжому повітрі, більше ходіть, виконуйте комплекс гімнастичних вправ, займайтесь бігом, плаванням.
5. Хоча б на два-три тижні відмовтесь від міцного чаю, кави, гострої та солодкої їжі, соків, мінеральної води. Якщо дуже хочеться палити – беріть жувальну гумку.
Ті, хто постійно палить, скорочують своє життя на 8,3 року
Співставте цінність вашого життя і згубного захоплення тютюном. Яке рішення ви приймаєте: – Не будете палити зовсім? – Будете палити менше? – Продовжите палити, не дивлячись на загрозу здоров ’ю і обов’язкове скорочення життя?
Мабуть, хтось прийме перше рішення, хоча дехто зупиниться на другому…
Лікарі і психологи у процесі позбавлення від цієї шкідливої звички рекомендують тактику «малих кроків». Суть її полягає в тому, щоб послідовно виконувати програму відвикання від паління, зробити звичку до нікотину «не комфортною», не потрібною. Тоді від негативних відчуттів до повної відмови від нього лише один крок.
Для цього виконуйте наступні правила:
1) Купуйте сигарети в малих пачках і тільки по одній пачці.
2) Користуйтесь лише сигаретами з фільтром.
3) Постійно змінюйте марку цигарок.
4) Відмовтесь від пригощань чужими цигарками, не просіть їх самі.
5) Ніколи не носіть із собою сірники і запальничку, а випрошуйте вогник в інших.
6) Щоразу, покуривши, мийте попільничку і ховайте її «подалі з очей».
7) Після кожної затяжки цигарку кладіть на край попільнички, погасивши її, або дозволяйте їй затухнути. При цьому викурюйте цигарку лише до половини.
8) Перед тим, як запалити, зробіть три глибокі вдихи і видихи і намагайтесь відкласти паління на деякий час.
9) Запаливши, після першої затяжки погасіть цигарку, щоб знову не припалювати, у разі виникнення бажання палити.
10) Першу цигарку викурюйте не раніше, як після сніданку. Витримуйте при цьому 10-20 хвилин після їжі.
11) Вдома паліть лише у під’їзді або в іншому місці, не обкурюючи своїх домашніх, особливо дітей.
12) Не паліть під час ходи, у ліжку, під час розмови, під час свята. Намагайтесь не палити, коли палять інші.
13) Подумайте перед тим, як запалити. Подивіться на годинник, почекайте 2-3 хвилини: можливо, бажання палити пройде.
14) Поступово збільшуйте час між бажанням запалити і початком паління до 10 хвилин.
15) Ніколи не викурюйте більше одної цигарки за годину.
16) При палінні не займайтесь чимось приємним (телевізійна передача, їжа тощо), переходьте на паління без затяжки. Порахуйте, скільки грошей ви б зекономили, скоротивши частоту паління.
17) Визначте для себе максимальну кількість цигарок на день.
Поради для тих, хто не може негайно відмовитися від паління
Ті, хто вважає, що з тих чи інших причин не може негайно приступити до програми відмови від паління, повинні навчитись палити з найменшою шкодою для здоров’я.
Для них рекомендуються такі поради:
– не затягуйтесь (при курінні без затяжок 5-10 % нікотину надходить у кров, при глибокій затяжці – до 95%).
– викурюйте цигарку не більше, ніж на дві третини;
– намагайтесь вибирати цигарки з низьким вмістом нікотину та інших шкідливих речовин;
– менше часу тримайте цигарку в роті;
– паліть менше, потрібно визначити найбільшу кількість цигарок, які випалюєте впродовж дня, не паліть на голодний шлунок; на ходу!!!
З народних методів для тих, хто хоче відмовитися від куріння, відоме лікування настійкою вівсяної соломи або відваром очищеного вівса. Можна задля цього звернутись за порадою до лікаря, який призначить необхідне лікування. Самолікування недопустимо.
Отже, палити можна кинути в будь-який час, тільки треба дуже цього захотіти. Наукові дослідження показують, що більше 70 % курців мають достатньо сили волі, щоб кинути цю згубну звичку без допомоги лікарів.