Заняття спортом в юності знижують вірогідність розвитку раку у майбутньому
Дослідники, які вивчали здоров’я жінок віком від 40 до 70 років, припустили, що рівень їхньої фізичної активності у підлітковому віці міг вплинути на шанси смерті від раку або з інших причин у дорослому віці. Фізична активність у підлітковому віці сприяє зниженню шансів розвитку раку та смертності від усіх причин для дорослих, - стверджують науковці.
Попередні дослідження показали, що здоровий спосіб життя може мати довгострокові переваги для здоров’я. Medical News Today розповів про дослідження, опубліковані в JAMA Oncology, відповідно до яких, люди, що підтримували високий рівень фізичної активності у середньому віці, мали менше шансів померти від деяких видів раку після 65 років, ніж їх менш активні однолітки.
Зокрема, чоловіки з хорошим станом серцево-судинної системи мали на 55 % менше шансів розвитку раку легень і були на 44 % менш схильні до раку товстої кишки, ніж чоловіки з низьким рівнем серцево-судинної підготовки.
За словами професора Нечута, автора даного дослідження, доцента медицини з центру епідеміології Вандербільта в Нешвілі (штат Теннесі), життєво важливо розуміти довгострокові наслідки факторів, які змінюють спосіб життя, таких, як вправи у ранньому віці. Дослідження у цій галузі важливі для профілактики захворювань впродовж усього життя, - пояснює вона.
Для вищеназваної роботи використовувались дані із Шанхайського дослідження зі здоров’я жінок (SWHS), проспективного популяційного дослідження, в рамках якого проводилось спостереження за 75 000 жінок в Шанхаї, Китай, з 1996 року, з посиланням на конкретні причини смертей та деяких ракових захворювань.
Шанхайське дослідження зі здоров’я жінок (SWHS), яке фінансується Національним інститутом раку, проводилось під керівництвом доктора Вей Чжен з центру епідеміології Вандербільта.
Для збирання базових і наступних даних, учасниць дослідження опитували особисто кожні 2-3 роки, у тому числі відносно способу життя у старшому віці. Інформація, отримана на початку дослідження, яка включає в себе суб’єктивно оцінені рівні активності у віці від 13 до 19 років та зразки крові та сечі.
Дослідники виявили, що через 12,9 років спостережень було зареєстровано 282 смерті серед учасників. З них 2,375 – в результаті раку і 1,620 – з причини серцево-судинних захворювань.
Жінки, які повідомили про фізичну активність у підлітковому віці, мали більш низьку статистику смерті від раку та інших причин, порівняно з тими, хто вів малоактивний спосіб життя.
Ті, хто займався спортом у підлітковому віці впродовж 1,33 годин на тиждень або менше, на 16 % рідше вмирали від раку та на 15 % рідше – від усіх причин. Участь в командних видах спорту в підлітковому віці дозволяла знизити рівень смертності від раку на 14 % та на 10 % – від усіх причин. При підтриманні активного способу життя від підліткового до старшого віку, ризик смерті від усіх причин знижувався на 20 %.
Професор Нечуга сказала, що вони були здивовані тим, що не побачили кількісних змін у відношеннях причин смертності після поправки на спосіб життя дорослих. Обмеженість дослідження полягає в тому, що воно засновано на самозаявленій інформації учасників і в ній не враховується інформація про професії та вид транспорту, які використовуються.
Не дивлячись на це, професор Нечуга рахує, що їх висновки яскраво ілюструють значення фізичних вправ. «Наші результати ще раз підкреслюють важливість заохочення підлітків до занять спортом для зниження ризику передчасної смерті у майбутньому, а також необхідність змолоду берегти своє здоров’я», – підсумовує вона.