Фізична активність та розумові здібності старших людей
«Рухлива старість» – так назвали своє дослідження вчені з Бременського університету (ФРГ). Їх завдання полягало в тому, щоб з’ясувати, як різні види фізичної активності впливають на розумові здібності людей похилого віку.
В експерименті брали участь 90 чоловіків і жінок у віці від 65 до 75 років. Протягом року тричі на тиждень вони або займались ходою з лижними палицями, або тренувались на координацію рухів і рівновагу, або виконували вправи на розслаблення і розтягнення м'язів. Окрім цього, їм було запропоновано завдання, які дозволяли виявити ступінь їх уважності і кмітливості. У цей час з допомогою магнітно-резонансної томографії вимірювались активність їх мозку.
Підсумок експерименту такий: ті, хто займався ходою або тренувався на координацію рухів, змогли підвищити розумову працездатність. Вони стали помітно краще виконувати поставлені перед ними завдання. А ось у тих, хто виконував вправи на розслаблення і розтягнення у цьому відношенні нічого не змінилось. Крім того, тренування на координацію покращили просторове сприйняття, а завдяки ході з палицями почали працювати ті частини головного мозку, які відповідають за увагу.
З віком і біла і сіра речовина мозку руйнується, тому людині стає тяжче щось планувати, запам'ятовувати, та одночасно виконувати декілька справ. Проте, як показали експерименти вчених Артура Крамера та Кірка Еріксона з університету штату Іллінойс (США), ці здібності можна легко активізувати з допомогою фізичних вправ. Якщо регулярно задавати собі спортивні задачки (достатньо інтенсивні, щоб вкінці тренування стало тяжко дихати), то відступає навіть хвороба Альцгеймера. Хворі починають швидше думати і продуктивніше мислити; при цьому відбувається збільшення об'єму мозкової речовини і покращується функціонування мозку.
Крамер і Еріксон докладно описують один із тестів. Після 6 місяців 45-хвилинних прогулянок швидким кроком по 3 рази на тиждень добровольці (чоловіки 60–75 років) не тільки покращили свою фізичну форму, але й відчутно добавили в інтелекті: у них покращилась пам'ять. Вони стали винахідливішими та спритнішими.
Хороша фізична підготовка виручає жінок в період менопаузи, коли падає рівень гормону естрогену в крові і погіршується пам'ять. Відповідно до висновків Крамера і Еріксона, ті жінки, які регулярно отримують фізичне навантаження, відрізняються більш міцною пам'яттю і більш здоровим мисленням, ніж малорухливі учасниці експерименту.
Інформація підготовлена ТОЦФЗН «Спорт для всіх»