Тернопільський обласний комунальний лікарсько-фізкультурний диспансер

Паньків Ігор Володимирович - головний лікар

Диспансер є єдиним закладом лікарсько-фізкультурної служби в області
Службою спортивної медицини на Тернопільщині керує головний лікар Тернопільського обласного комунального лікарсько-фізкультурного диспансеру, голова Медичної комісії Тернопільського обласного відділення НОК України Паньків Ігор Володимирович

Рік створення/початку роботи закладу 01.10.1950 року
Повна адреса вул. Старий Ринок, 1а,
м. Тернопіль, 46001
Телефон, електронна адреса (0352) 52 64 72
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду
Кількість співробітників (лікарів) кількість співробітників – 52,
лікарів – 20,
середнього медперсоналу – 17
Кількість відвідувань на рік 2012 рік – 43166 чол.
Керівник закладу на даний момент головний лікар –
Паньків Ігор Володимирович

Згідно Постанови Ради Міністрів СРСР від 31.11.1949р., наказом обласного відділу охорони здоров’я з 01.10.1950 року в Тернопільській області почав функціонувати обласний лікарсько-фізкультурний диспансер ІV категорії, який мав забезпечувати організаційно-методичне керівництво службою лікарського контролю і лікувальної фізкультури (ЛФК), здійснювати контроль за виконанням лікувально-профілактичними закладами наказів МОЗ по службі, надавати медичну допомогу спортсменам і фізкультурникам, а також проводити лікарські консультації з питань фізичної культури та ЛФК.
Стан матеріально-технічної бази та кадровий потенціал служби нарощувались поступово. У 1950-1959 р.р. була одна, мінімально оснащена, спільна з підлітковою службою, кімната площею 20 кв.м, що належала першій міській поліклініці. Штат – 7,0 ст., з яких 3,0 – лікарські; 2,5 – середнього медичного персоналу.
З 1960 по 1961 р.р. диспансер знаходився в приміщенні Палацу спорту, де займав дві просторі кімнати площею 40 кв.м. Починається придбання фізіотерапевтичної апаратури, обладнується дві кабінки для відпуску процедур лікувального масажу та електротерапії спортсменам. В боксерському залі в час, вільний від тренувань, проводились заняття ЛФК з хворими. Штат закладу 11,0 штатних одиниць.
Розвиток фізкультури і спорту в області потребував подальшого покращення умов існування служби. Тому, у 1961 році на території обласної лікарні під диспансер будуються 2 “фінських” будиночки (9 кімнат) загальною площею 180,5 кв.м. Відкривається 3 палати стаціонарного відділення на 15 ліжок для лікування травмованих спортсменів та дітей з вадами опорно-рухового апарату. Диспансер переводиться до ІІІ категорії ЛПЗ. В цей час Бережанська ДЮСШ реєструє 0,5 ст. лікаря ЛК, яка у 1969 р. скорочується. З 1970 року – у філіалах Львівської політехніки та Київського фінансового інституту відкрито кабінети лікарського контролю. З 1973 року – на баланс диспансеру перeдається
новий двохповерхових будинок (вул. 8 Березня, 2-А) загальною площею 369,7 кв.м. З 1974 року ранг закладу підвищується до ІІ категорії ЛПЗ зі штатною потужністю 34,5 од., в т.ч. 7,0 ст. лікарів.
Наказом облздороввідділу у серпні 1976 року закрито стаціонарне відділення. Відповідно скоротилось фінансування та штат закладу (сумарно до 25,5 ст.).
Але, згідно вимог наказу МОЗ СРСР № 250 від 17.03.78 р. “Про штатні нормативи медичного персоналу лікарсько-фізкультурних диспансерів…” з 1979 року зростає увага органів управління до служби. У 1983році під диспансер виділяється більш просторе двоповерхове приміщення площею 754,4 кв.м (вул. Матросова, 1А, тепер Старий Ринок, 1А). Поступово нарощується кадровий потенціал та реорганізується структура установи. У 1985 році відкривається відділення лікарського контролю за дитячим населенням. У 1988 році на госпрозрахунковій основі починає діяти консультативно-оздоровче відділення (штат 7,5 ст., в т.ч. 2,5 лікарських), де широко використовуються можливості функціональної діагностики, традиційної і нетрадиційної терапії. З 1989 року по 1991 рік при Борщівській, Чортківській, Гусятинській ЦРЛ працюють кабінети
ЛК за спортсменами. Кабінети ЛК у вузах переходять до підпорядкування системи міносвіти. З березня 1990 року, згідно чинних наказів по службі, в диспансері відкрито відділення лікарського контролю за масовими формами фізичної культури (штат 10, ст., в т.ч. 3,0 ст. лікарів).
Сумарно штатна потужність диспансеру на 01.01.1992 року становить 58,0 ст., в т.ч. 19,0 ст. лікарів. Функціонують 4 відділення. Значно покращується стан матеріальної бази. В підвальному приміщенні будується сауна. Оснащуються сучасною апаратурою офтальмологічна, фізіотерапевтична, стоматологічна служби, тренажерний зал, кабінет функціональної діагностики. З придбанням комп’ютерної техніки в комплексному обстеженні спортсменів використовуються діагностичні програми «Спорт-скринінг», «Ортоспорт» та ін., а для фізкультурників – тестова програма «Паспорт здоров’я і рухових режимів».
У 1993 році проходить остаточна реорганізація закладу. Ліквідується госпрозрахункове відділення. Формуються три відділення:
І – спортивної медицини;
ІІ – діагностики і тестування (служба вузьких спеціалістів, клінічна лабораторія, кабінет функціональної діагностики);
ІІІ – медико-спортивної реабілітації (служби лікувального масажу, фізіотерапії, лікувальної фізкультури).
З 1994 року відділення медико-спортивної реабілітації підсилюється службами мануальної терапії, лазеротерапії та психотерапевтичної. У фізкабінет придбано апарат магнітотерапії і лазерну установку. Для відділення діагностики і тестування закуповується “Поліаналізатор”, шестиканальний електрокардіограф, стоматустановку “Хіродент”.
На даний час спортивна медицина існує тільки в структурі обласного диспансеру. Хоча, доля служби ЛФК складалась кращим чином, останнім часом в установах охорони здоров’я намітилась негативна тенденція і її скорочення. Перепрофілюється штат, ліквідуються кабінети. Особливо відчутні ці зміни у сільській місцевості.
Першим головним лікарем диспансеру було призначено Загоруй К.П. (фото 02), що обіймала цю посаду 30 років (1950-1980 рр.). Ще 10 років (1981-1990рр.) вона очолювала оргметодслужбу диспансеру. Була відмічена званням відмінника охорони здоров’я.
З 1981року до 1985 рр. – головний лікар диспансеру Слівінська Г.В. (фото 03), а з 1985 року до 1988 рр. – службу очолював Данильчук С.А.
З березня 1988 року по жовтень 2009 року службою спортивної медицини та ЛФК на Тернопільщині керував головний лікар ТОКЛФД, відмінник охорони здоров’я Стефлюк Ю.Ф. (фото 04).
З 2009 року службою спортивної медицини на Тернопільщині керує головний лікар Тернопільського обласного комунального лікарсько-фізкультурного диспансеру Паньків Ігор Володимирович(фото 01). Освіта вища – закінчив Тернопільський державний медичний інститут в 1984 році за спеціальністю лікувальна справа. Присвоєна вища категорія зі спеціальності організація і управління охороною здоров’я. Відзначений грамотами Тернопільської обласної державної адміністрації, подяками міського голови міста Тернополя, нагороджений медаллю «За працю та звитягу в медицині» Всеукраїнським лікарським товариством. Раніше, з 1993 року, працював заступником головного лікаря з поліклінічної роботи диспансеру.

Тернопільський обласний комунальний лікарсько-фізкультурний диспансер є єдиним закладом лікарсько-фізкультурної служби в області.
До структури закладу входять:
1. Відділення спортивної медицини з медичного забезпечення збірних команд та їх резерву, з олімпійських та параолімпійських видів спорту, з медичного забезпечення осіб, які займаються масовими формами фізкультури та спорту (у тому числі за державними програмами, дитячо-юнацьким спортом та спортом ветеранів).
2. Відділення діагностики і тестування, яке включає кабінет функціональної діагностики, кабінет вузьких спеціалістів та клініко-діагностичну лабораторію і стоматологічний кабінет.
3. Відділення медико-спортивної реабілітації, яке включає зал ЛФК, тренажерний зал, кабінет фізіотерапії, масажу, мануальної терапії, лазеротерапії.

Забезпеченість кадрами та рівень кваліфікації:
- лікарів 20 чоловік, що складає 100% забезпеченості кадрами, з вищою категорією 14 чоловік, з першою – 2 чоловік.
- середній медичний персонал – 17 чоловік, з них 8 чоловік мають вищу категорію, одна – першу, з другою категорією – 2 чоловік.

Кількість осіб обстежених за рік – 2012 рік – 5234 чол.;
Категорії спортсменів в тому числі:
- збірники, кандидати, реезрв у збірні команди України = 84 чол.,
- спортсмени ШВСМ = 92 чол.,
- учні ДЮСШ = 4358 чол.,
- спортсмени спортивних клубів = 698 чол.

В цілому на Тернопільщині сформувалась і діє певна система медичного забезпечення фізкультури і спорту, служба ЛФК.
Проведення динамічного диспансерного спостереження за спортсменами та фізкультурниками позитивно відбилось на своєчасному виявленні та попередженні у них перед патологічних та патологічних станів, фізичних перевантажень та перенапружень різних органів і систем, збереженні спортивної форми, підвищенні загальної працездатності спортсменів. Покращилася спільна робота лікаря і тренера, кваліфіковано проводиться відбір дітей у секції ДЮСШ. Лікування травм та захворювань у спортсменів стало комплексним і більш кваліфікованим. Зріс авторитет фахівців диспансеру серед тренерів та спортсменів. Так, головний лікар Паньків І.В., став членом колегії управління з питань фізичної культури і спорту Тернопільської обласної державної адміністрації, головою медичної комісії регіонального олімпійського комітету.
Крім того, на базі диспансеру постійно проходить фахова підготовка лікарів та медичних сестер з ЛФК для ЛПЗ області, курси підвищення кваліфікації тренерів і вчителів фізкультури з питань медичного забезпечення тренувань та фізичного виховання дітей в навчальних закладах. Постійно проводиться санітарно-освітня робота серед тренерів та спортсменів з питань дотримання здорового способу життя, в тому числі, ролі фізичної активності у вихованні здорового покоління. Здійснюються виїзди в райони області та проводяться інспекторські перевірки лікувально-профілактичних закладів, ДЮСШ та інших установ, надається консультативно-методична допомога з фахових питань на місцях.

Узагальнюючи результати диспансеризації спортсменів в ТОКЛФД фахівці закладу опублікували наступні наукові праці:
- Паньків І.В. «Аналіз патології органа зору за даними диспансеризації в Тернопільському обласному комунальному лікарсько-фізкультурному диспансері», 2003 рік;
- Марків О.М., Марків Н.В. «Особливості харчування у спортсменів волейболістів», 2008 рік;
- Паньків І.В., Чекрій Н.В. «Особливості перенапруження ЦНС на ранніх стадіях у спортсменів», 2008 рік;
- Левенець В.Г. «Підготовка фахівців з фізичної реабілітації, їх місце і роль в системі науково-соціальної реабілітації в Україні», 2008 рік;
- Левенець В.Г. «Рухова активність – невід’ємний важливий компонент здоров’я під час навчання у вищому навчальному закладі», 2008 рік;
- Омеляненко І., Левенець В.Г., «Стан функціональних і фізичних можливостей школярів другого року навчання», 2009 рік;
- Левенець В.Г. «Сучасні погляди на призначення масажу», 2009 рік;
- Левенець В.Г. «Фізична реабілітація при захворюваннях плечового суглобу», 2009 рік;
- Левенець В.Г. «Медико-педагогічний супровід фізичного розвитку дітей дошкільного віку в режимі дошкільного навчального закладу», 2009 рік;
- Паньків І.В., Грушко В.В. «Значення заняття фрі-файтом для зміцнення здоров’я дітей та молоді», 2012 рік.

ТОКЛФД веде активну педагогічну діяльність. Заклад є постійно діючою навчально-практичною базою ГУОЗ ОДА для проведення щорічних одномісячних курсів підвищення кваліфікації середнього медичного персоналу циклу «Сестри медичні по ЛФК», курсів інформації т а стажування на робочому місці по ЛФК для первинної підготовки медичних сестра та лікарів служби ЛФК лікувально-профілактичних закладів та працівників інших відомств, які проводять заняття корегуючої гімнастики з дітьми. Завідувач організаційно-методичним кабінетом диспансеру Левенець В.Г. читає цикл лекцій на постійно діючих курсах для педагогів навчальних закладів різного рівня з питань організації та проведення медико-педагогічного контролю за фізичним вихованням дітей, які проводить Тернопільський обласний інститут післядипломної підготовки вчителів.
Фахівцями диспансеру регулярно здійснюється впровадження інновацій медичної науки в практику роботи ТОКЛФД, виконання територіальних програм.
Також фахівцями проводиться санітарно-освітня робота, в тому числі виступи по радіо та на телебаченні.

 

Ми на Facebook

Актуальне
НАКАЗ про затвердження норм витрат на проіведення спортивних змагань та навчально-тренувальних зборів на 2017 рік.
НАКАЗ про затвердження норм витрат на проіведення спортивних змагань та навчально-тренувальних зборів на 2017 рік. ...Читати повністю

Звіт з фізичної культури і спорту. Форма № 2-ФК (річна). 2016 рік
Звіт з фізичної культури і спорту. Форма № 2-ФК (річна). 2016 рік Звіт з фізичної культури і спорту. Форма № 2-ФК (регіони) Звіт ...Читати повністю

ПОСТАНОВА від 30 березня 2016 р. № 248
ПОСТАНОВА Про внесення змін до Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу від 30 березня 2016 р. № 248 ...Читати повністю

Роз’яснення Мінмолодьспорту щодо фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл
Лист Міністерства молоді та спорту України про фінінсування дитячо-юнацьких спортивних шкіл Лист Міністерства молоді ...Читати повністю

Проект Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників сфери фізичної культури і спорту
Проект Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників сфери фізичної культури і спорту ...Читати повністю

Наказ Міністерства молоді та спорту України, Міністерства освіти і науки від 07.07.2014 №2212/798
Наказ Міністерства молоді та спорту України, Міністерства освіти і науки "Про затвердження форм Свідоцтва про закінчення ...Читати повністю

Навчальні програми з видів спорту
Навчальні програми з видів спорту ...Читати повністю

Наказ № 30.07.2013 № 37
НАКАЗ Про затвердження Типових штатних нормативів дитячо-юнацьких спортивних шкіл ...Читати повністю

Анонси
No articles to show