Сімейні  туристичні походи

Сімейні туристичні походи – чудовий вид відпочинку і фізичного загартовування організму. Вони дозволяють відчути щастя подолання перешкод і боротьби з різноманітними труднощами, дарувати зустрічі з цікавими людьми, пам’ятними місцями. Незабутні враження залишають години перебування біля вогнища.

До походу потрібно спеціально готуватись. Перш за все, необхідно забезпечити функціональну підготовку організму до походу, а також здобути якісь знання, уміння, навички. Зокрема, потрібно навчитись розпалювати багаття, укладати речі в рюкзак, проводити змагання під час походу та багато іншого. Як потрібно готуватись до походу і поводитись під час нього?

 

Перш за все, слід вибрати естетично приємний маршрут по мальовничій місцевості, який має підйоми та спуски. На другій половині маршруту необхідно передбачити відпочинок на обід. Приблизний темп руху – близько 4 - 4,5км/год., через кожну годину – відпочинок на 10-15 хв.Для жінок віком 35-40 років довжина маршруту не повинна перевищувати 20 км, а для людей похилого віку відстань скорочується вдвоє.

В останні роки значної популярності набули туристичні походи з відвідуванням музеїв, заповідників, історичних місць. Загальна довжина таких маршрутів складає не більше, ніж 15 км. Проводяться ці походи у вихідний день, їх тривалість – 6-8 год.

Туристична група (сімейна, міжсімейна і т.п.) вибирає старшого або керівника походу, який повинен детально знати маршрут, скласти схему пересування і мати при собі карту. При складанні маршруту намічаються місця великих привалів, час проведення ігор-змагань, знайомства з особливими місцями на маршруті. Спорядження між членами групи розподіляє керівник групи.

Багато у чому настій учасників походу визначається правильною організацією харчування. Потрібно раніше скласти меню на 1 або 2 дні, перелік продуктів зі врахуванням їх кількості і вартості. У похід звичайно беруть висококалорійні продукти харчування, які мають невелику масу. Для походу добрі консервовані продукти, але без скляної тари. Частина продуктів (хліб, овочі і т.п.) закуповують в населених пунктах, розміщених на маршруті.

Перед походом доцільно перевірити свої можливості. За місяць перед тим, як вирушати в дорогу, потрібно почати ходити пішки до місця роботи, якщо воно розміщене у 5-6 км від дому, або здійснювати спеціальні пішохідні прогулянки. Програма тижневих піших прогулянок для жінок перед походом може бути приблизно такою: вівторок – пройти 5-6 км на роботу; середа – пройти 5-6 км, повертаючись з роботи; четвер – пройти пішки до роботи і пішки повернутись додому; субота – пройти пішки 10-12 км; неділя – прогулянка до 2 год.

Кожний тиждень довжина маршрутів збільшується на 1-1,5 км. За 2-3 дні до походу потрібно зробити відпочинок. Мами і тати, що ведуть дітей у похід, обов’язково повинні заздалегідь вивчити особливості району подорожі. Якщо, наприклад, вирішили піти на озеро, то потрібно раніше вивчити усі підходи до нього не тільки з точки зору топографії (щоб не заблукати), але й підібрати найбільш зручну точку для походу, найкрасивіше місце на березі, найбільш підходяще місце для купання і т.п.

Вивчаючи маршрут руху, треба визначити об’єкти, на які необхідно звернути увагу дитини. Наприклад, провести її біля пам’ятника, цікавої ділянки лісу. Якщо дорога проляже через гору, то бажано вибрати точку, з якої би відкривалась панорама місцевості, міста, дати можливість дитині побачити як виглядає місто, де вона живе, вчиться, грається, нехай вона попробує сам відшукати свій будинок, вулицю і т.п. Таким чином, дитина буде отримувати навички орієнтування на місцевості. Батьки повинні знати історію району руху, його географію, господарське призначення, оскільки під час походу діти задають багато різноманітних питань.

Організовуючи хоча би й невеликий за тривалістю похід, потрібно особливу увагу звернутим на взуття його учасників: воно має бути максимально зручним та розношеним. Шкарпетки в похід потрібно одягати чисті. Під час руху необхідно слідкувати, щоб не утворились потертості, а якщо вони все ж виявляться – необхідно змазати зеленкою. Перед походом рекомендується вивести мозолі, обрізати на руках і ногах нігті, залікувати садна та подряпини.

У похід одягають зручний костюм (по погоді) та беруть із собою по шматку плівки на кожного учасника. Обов’язковим є головний убір. Крім того, потрібно мати зручний рюкзак, продукти харчування, пиття, ніж (у голови сім’ї).

Ось приблизний перелік продуктів харчування, які можна взяти у похід: хліб, макарони, рис, картопля, рибні консерви, суп у пакетах, масло, сир, яйця, оселедець, кисіль або компот, каву, чай, печиво, цукор.

Із перелічених продуктів можна скласти, наприклад, таке меню: Сніданок: макарони з сиром, кава, масло або картопля з маслом та рибними консервами, яйце, кава, і т.д. Обід: Пакетний суп, картопля з оселедцем, кисіль або компот. Вечеря: Рисова каша з маслом, чай, печиво. На один день у поході одній людині потрібно приблизно 100 г цукру, 600 г хліба, 600 г крупи тощо.

У кожного члена сім’ї, в тому числі у кожної дитини, повинен бути свій рюкзак. В рюкзачок дитини можна покласти шматок поролону, скатертину-плівку, декілька яблук, які можна з’їсти на першому привалі тощо. Тоді маленький учасник походу відчуватиме себе повноправним членом туристичної групи.

Рюкзак кожного учасника походу повинен підходити йому за розміром. Крім того, його потрібно підготувати до походу: перевірити, чи міцно пришиті лямки (заплечні ремені) до рюкзака, пришити до заплечних ремнів м’які, шириною 5-6 см смуги-підкладки з войлоку чи фетру. Пришивати смужки потрібно у тих місцях, в яких лямки дотикаються до плечей. Якщо в рюкзаку є дірки, на них потрібно покласти заплатки і надійно пришити міцними нитками. В рюкзак вкладають самі необхідні у поході речі: змінна білизна, запасні брюки та сорочка, зміне взуття, 1-2 пари шкарпеток (одна шерстяна), светр, продукти харчування, спальний мішок або вовняна ковдра. У кишеню рюкзака вкладають мило та зубну щітку, ліхтарик, сокирку, чашку, ложку, кружку. Під клапан кладуть плівку або легкий плащ на випадок дощової погоди, мотузку (в гірському поході). Спальний мішок або ковдру вкладають до спини, тяжкі речі (продукти) – на дно рюкзачка. Усі продукти укладають в торбинки. Торбинки з крупою вкладають у нижні кути рюкзака. Після вкладання рюкзак повинен бути плоским, витягнутим догори і в сторони та міцно прилягати до спини (цього можна досягнути регулюванням довжини заплечних ременів).

Перелік особистого спорядження: Рюкзак. Спальний мішок або ковдра (вовняна). Кружка, миска, ложка, ніж (складний). Речі для вмивання. Легкий плащ або плівка від дощу. Дві пари взуття. Шкарпетки (вовняні – одна пара і прості – дві пари). Труси і майка (дві пари). Костюм спортивний шерстяний або напівшерстяний. Сорочка «ковбойка». Вовняний светр. Головний убір. Записник (зошит), олівець. Сірники (у водонепроникній упаковці). Запасні шнурки, носовичок, голка, нитки, ґудзики. Засіб від комарів. 3-4 торбинки для продуктів. Целофановий пакет для взуття.

Перелік групового спорядження. Туристичний намет (один на чотирьох туристів). Сокира (одна на намет). Мала саперна лопатка та пила (по одній на групу). Відра для приготування їжі (три на 15-16 чоловік). Розливна ложка і консервний ніж (по одному предмету на групу). Кухонний рушник  (два на групу). Електричний ліхтарик з двома запасними  батарейками (один на намет). Похідна аптечка (одна на групу). Ремонтний набір (один на групу). Зошит для загального щоденника (один на группу). Сигнальний свисток (у командира групи). Компас (не менше двох на групу). Маршрутна стрічка або карта (одна на группу). Мотузка тонка (бажано капронова), 50м. М’яч (один на групу). Рогульки для багаття (або тросик з крючками). Транзисторний приймач. Фотоаппарат (один на групу).

Якщо похід дводенний або більш довготривалий, вам потрібно оганізувати ночівлю. Який намет краще взяти з собою? Якщо нести його на собі і вантаж тягне плечі, то краще, якщо він буде легшим. Якщо ж ви подорожуєте на човнах, то можна взяти у прокатному пункті великий намет з тентом. Він тяжчий, але більш зручний. Намет можна обладнати з розрахунку установки його на чотирьох малих кілках та двох великих опорних стійках, причому, кілки можна виготовити з дюралю, а спортивні стійки – з лижних палиць, які у поході використовують в якості посохів.

Вибравши місце для встановлення намету, розтягують його дно, потім зовні під передню та задню відтяжки ставлять два опорних кілка і натягують бокові мотузки. При встановленні намету на чотирьох кілках та двох стійках спочатку розтягують його на всі чотири кути, у кінцеві кільця вставляють кілки, потім ставлять передню і задню стійку. Якщо намет встановлений правильно, на ньому не повинно бути перекосів. Потрібно пам’ятати, що під час дощу в жодному разі не можна торкатись натягнутого даху намету зсередини, оскільки він в цьому місці буде пропускати воду.

Збираючись у дводенний або більш довготривалий похід, слід подумати про обладнання багаття і посуду для приготування їжі. Обладнання для багаття можна виготовити власноруч. Це може бути металевий тросик діаметром 2-3 мм, до кінців якого прикріплюються маленькі карабінчики або рогульки. Добре мати із собою також підвісні гачки, якими зручно знімати відра з вогню і регулювати висоту підвіски відер над багаттям.

Стосовно місця для розпалювання багаття, то, перш за все, потрібно подумати про те, щоб не стати причиною виникнення лісової пожежі. Багаття розташовують не ближче 5-6 м від дерев, обкопують невеличким ровом (до мінерального шару) шириною 20-25 см. Не можна розпалювати багаття поряд із наметом. Заготовлене сухе гілля потрібно складати з того боку, звідки дме вітер.

Матеріалом для розпалювання багаття можуть слугувати суха хвоя сосни, сухі гілки ялівцю і дрібні гілочки ялини та інших дерев. Палити у багатті можна тільки сухі гілки, які валяються на землі. Привчати дітей, щоб вони нічого в лісі не ламали і не рубали – це закон туристів. Потрібно вміти розпалити багаття в будь-яку погоду: і в дощ, і в сніг. Покидаючи привал, багаття обов’язково заливають водою або засипають піском.

Якщо у поході беруть участь діти, можна провести гру по подоланню смуги перешкод. Пропонуємо приблизну туристичну смугу перешкод:

1-й етап – встановлення намету, зняття і звертання її з укладанням в чохол; 2-й етап – вкладання рюкзака і спорядження в правильній  послідовності; 3-й етап – подолання водної перешкоди або рову на підвісному канаті; 4-й етап  – подолання паркану висотою 1,5-2м; 5-й етап – перехід вбрід (до 15- 20м) або біг по купинах (до 12м) – імітація болота; 6-й етап – подолання крутого підйому та спуску; 7-й етап – розпалювання багаття з використанням  матеріалів лише із дерева.

Під час походу можливі харчові отруєння (сильний біль у шлунку, блювання, пронос). У таких випадках слід промивати шлунок слабким розчином марганцевокислого калію або питної соди (4-6 літрів розчину). Постраждалий п’є розчин доти, поки не буде викликане блювання.

При опіках на попалене місце кладуть примочку із спирту (використовується складений утроє шматок марлі). Якщо це зробити відразу після ураження, то на шкірі не буде опіків.

У поході можливі також сонячний та тепловий удари, які супроводжуються втратою свідомості, ослабленням пульсу і т.п. У таких випадках хворого необхідно покласти у затінку і змочити голову водою.

Симптомами перелому є набряк, крововиливи та гострий біль. Хворого з переломом потрібно відправити у найближчий медичний пункт, наклавши на місце перелому жорстку шину.

 

Ми на Facebook

Актуальне
НАКАЗ про затвердження норм витрат на проіведення спортивних змагань та навчально-тренувальних зборів на 2017 рік.
НАКАЗ про затвердження норм витрат на проіведення спортивних змагань та навчально-тренувальних зборів на 2017 рік. ...Читати повністю

Звіт з фізичної культури і спорту. Форма № 2-ФК (річна). 2016 рік
Звіт з фізичної культури і спорту. Форма № 2-ФК (річна). 2016 рік Звіт з фізичної культури і спорту. Форма № 2-ФК (регіони) Звіт ...Читати повністю

ПОСТАНОВА від 30 березня 2016 р. № 248
ПОСТАНОВА Про внесення змін до Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу від 30 березня 2016 р. № 248 ...Читати повністю

Роз’яснення Мінмолодьспорту щодо фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл
Лист Міністерства молоді та спорту України про фінінсування дитячо-юнацьких спортивних шкіл Лист Міністерства молоді ...Читати повністю

Проект Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників сфери фізичної культури і спорту
Проект Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників сфери фізичної культури і спорту ...Читати повністю

Наказ Міністерства молоді та спорту України, Міністерства освіти і науки від 07.07.2014 №2212/798
Наказ Міністерства молоді та спорту України, Міністерства освіти і науки "Про затвердження форм Свідоцтва про закінчення ...Читати повністю

Навчальні програми з видів спорту
Навчальні програми з видів спорту ...Читати повністю

Наказ № 30.07.2013 № 37
НАКАЗ Про затвердження Типових штатних нормативів дитячо-юнацьких спортивних шкіл ...Читати повністю

Анонси
No articles to show